• Çalışma Saatleri: 08.30-18:00 (Hafta İçi)

KURUMSAL

  • Ozonlu Dezenfeksiyon | Mersin Ozon Hava Temizliği
Ozonlu Dezenfeksiyon

Ozonlu Dezenfeksiyon | Mersin Ozon Hava Temizliği

OZON NEDİR ?

Aktif oksijen (Ozon O3) bilinen en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Ozon doğada güneşin UV ışınları veya yıldırımlar vasıtasıyla medyana gelir. Ozon dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve öldürücü radyasyon etkisine karşı tüm canlıları korur. Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir. Ozon (O3) iki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Böylece bu iki çeşit molekülün yapıları birbirinden farklıdır. Ozon (O3) oksijenin modifikasyonu stabil olmayan bir gazdır. Ozon molekülü oksijen atomunun simetrik açılımıdır. – 146 C de açık mavi bir sıvı olup -220 C de ise koyu mavi renkte kristalleşir.

OZONUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Ozon yüksek oksidasyon gücü ile diğer sterilizasyonlara göre çok üstündür. Ozon gazının steril etkisi aynı şartlar altında klordan 3125 defa daha fazladır. Sporlara karşı klordan daha etkilidir. Ozon bilinen bütün virüs bakteri mantar ve küf çeşitleri için yok edici etkiye sahiptir. Bu nedenle içme suyu, atık su, hastane, otel, soğutma kuleleri, tarım, hayvancılık, sebze meyve, kuru gıda depoları gibi ortamların sterilize edilmesinde ve korumasında kullanmaktadır. Ayrıca ozon kullanımı bu tür uygulamalarda tüm canlılarda hava ve su ile bulaşabilecek hastalıkları da engellemektedir. Ozon gazı kalıntı bırakmaz. Soluduğumuz havadan yada saf oksijenden elde edilir. Hammaddesi O2 gazıdır. Doğal tek Sterilizasyondur. Ozon gazı kararsız yapısından dolayı oksijene dönüşür doğal bir steril olması nedeni ile insan sağlığına zararlı değildir. Bilinen kimyasal sterilizasyonlardan çok üstün olduğu için yaşanılan ortamlardaki organizmaları okside edebilmesi ve kullanım kolaylığından dolayı ve tat ve koku bırakmadığından ozon çeşitli endüstrilere girerek burada kullanım alanlarını arttırdığı için ozon kullanılır.

AYRICA ;

• Bilinen en iyi oksidandır.

• İşletme maliyetini düşürür.

• Çevre dostudur.

• Kalıntı bırakmaz.

• Doğaldır.

• Kullanımı kolaydır.

• Uluslar arası standartlara haizdir.

• Kanserojen değildir.

OZON GAZININ DİĞER DEZENFEKTANLARA GÖRE AVANTAJLARI NELERDİR

Ozon, oksidasyon gücü çok yüksek olan bir gaz ve bilinen en kuvvetli dezenfektandır. Yüksek oksidasyon kuvveti, ozonun bakterilerin tahribatında tam etkin bir rol oynamasına sebep olur.

Ozon gazının dezenfeksiyon etkisi, aynı şartlar altında klorunkinden 3125 defa daha fazladır.

Spor, kist ve virüslere karşı klordan daha etkilidir.

Ayrıca ozon, havada bulunan oksijenin parçalanması yoluyla elde edildiği için kararsız yapısı nedeniyle dezenfeksiyon görevini tamamladıktan sonra daima hammaddesi olan oksijene dönüşür.

Ozon gazının dezenfeksiyon sonrasında artık ve kalıntı bırakmayan tek dezenfektan oluşu, insan sağlığı açısından tercihini arttırmaktadır.

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE OZON KULLANIMI

Şehrimizde bir belediye otobüsüne bir gün içinde ortalama 800-1000 kişi binmektedir, özellikle iş giriş çıkış saatlerinde bu sayı tek seferde 150’yi bulabilmektedir. Bu durumda ise otobüsler hastalıkların yayılması için en uygun ortamlardan biri haline gelir. Bu şekilde yayılabilecek hastalıklar; grip(kuş gribi, domuz gribi...), verem, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, soğuk algınlığı, kabakulak, tüberküloz, uçuk, boğmaca, difteri, legionella, zatürre vb.dir. Hatta şarbon ve veba bile bu ortamda bulaşma olasılığı bulunan hastalıklardır. Her ne kadar belediye otobüsleri düzenli olarak yıkanıyor olsa da koltuklar ve tavanın yıkanması pek mümkün olamamaktadır. Ayrıca yıkansa bile bakteri mantar ve virüsleri bu yolla yok etmek mümkün değildir, özellikle bir salgın durumunda bu otobüsler hastalıkların yayılması için en uygun yerlerdir.

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE OZON İLE DEZENFEKSİYONUN FAYDALARI

A) Belediye otobüslerinde periyodik olarak ozon uygulaması yapılması, insanların ortama bulaştırdığı tüm mikropları yok eder. Dolayısıyla her hangi bir salgın durumunda dahi salgının yayılması büyük oranda engellenmiş olur.

B) Belediye otobüslerinde oluşabilecek her türlü koku( ter, ayak, mazot, eksoz dumanı, kanserojen parfüm kokuları...) tamamen yok edilir.

C) Bu uygulama insanların yaşam standartlarını arttırdığı gibi belediyemizin hizmet kalitesini yükseltecektir.